Style Switcher

Layout Style


Background Pattern

Color Scheme

Blog

Protein Yönünden Zengin Besinler

Protein; vücudumuzda ki birçok yapının temel taşıdır. Ürettiğimiz enerjinin ortalama %10-15 kadarı, gıda kaynaklı proteinlerden gelmektedir. Enerji vermenin yanı sıra yıpranan hücrelerin yeniden onarılmasına yardımcı olur. Fiziksel aktivite dönemlerinde de kas gelişimi bakımından ihtiyaç duyduğumuz protein, vücudumuz için hayati önem taşıyor.

Hayvansal Proteinler

Protein açısından hayvansal gıdalar, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerisinde bulundurur. Özellikle kırmızı et yüksek oranda protein içermektedir. Uzmanlar protein bakımından oldukça zengin olan kırmızı et konusunda uyarıyor çünkü doymuş yağ bakımından zengin olan kötü kolesterol (LDL) başta kalp olmak üzere birçok organın sağlığını tehdit etmektedir. Eğer kolesterol sahibiyseniz bunun yerine alternatif olarak beyaz et (tavuk, hindi, balık) tüketilebilir.

Bitkisel Proteinler

Hayvansal gıdalar tüketmeyen veya az tüketen kişiler, protein ihtiyacını, protein bakımından zengin sebzelerden alabilir. Baklagiller, soya ürünleri, tahıllar, bazı yemişler. Ancak bitkiler, vücut için gerekli olan tüm proteini içermez. Bu nedenden dolayı tüketilen sebzelerden alınacak olan gerekli proteinler dengelenmeli.

Submit a Comment