Style Switcher

Layout Style


Background Pattern

Color Scheme

Blog

Ev Yemeği Denince: Tarhana

Her toplumda, beslenmede büyük bir yere sahip olan ve topluma özgü damak tadını yansıtan bazı geleneksel gıda maddeleri vardır. Türkiye’de de geleneksel olarak tanımlanan, kültürümüz ve ülkemiz koşulları ile bütünleşmiş birçok gıda maddeleri var. Bu yiyeceklerin başında gelen tarhana, Türkler tarafından Orta Asya’da yaşadıkları dönemden bu yana bilinen ve sevilerek tüketilen geleneksel bir besin maddesidir.

Önemli bir bölümünü yoğurt oluşturmakla birlikte, yağ, domates salçası, tuz, pul biber, nane ve sarımsak ile yapılan tarhana çorbası, besleyicidir ve uzun süre bozulmadan saklanabilmektedir. Saklaması ve pişirmesi kolay, rahatlıkla sindirilen, besin değerleri açısından yüksek, doyurucu ve lezzetlidir. Özellikle annelerimizin kış aylarında sıcak sıcak önümüze servis ettiği ve her türlü soğuk algınlığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösteren tarhana, aslında her mevsimde rahatlıkla çorbası yapılarak tüketilebilmektedir.

Tarhana'nın önemli faydaları;

-Bol miktarda A,B,C Vitaminleri bulunmaktadır,

-Bol miktarda Fosfor, İyot, Silis, Kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler vardır,

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, bağırsakları temizler, mide asidini düzenler,

-Nefes borusunu temizler,

-Damar tıkanıklığı ve daralmasını önler,

-Birçok yiyecekte olmayan P ve K Vitaminlerini içerir,

-Antioksidan etkili Quarcetin açısından zengindir. Kansere karşı önemli bir koruma sağlarken aynı zamanda yağ yakma özelliği ile de fazla kilolarımızı vermekte yardımcıdır.